Cele i działania w skrócie
Projekt EuComMeet bada, pod jakimi warunkami deliberacja i reprezentacja mogą stanowić skuteczną odpowiedź na wyzwania stojące przed liberalnymi reprezentatywnymi demokracjami.
Aby sprostać temu zadaniu, EUComMeet realizuje strategię odnoszącą się do dwóch celów:
- eksperymentowania ze sposobami systematycznego włączania praktyk i instytucji deliberacyjnych w wielopoziomowy system sprawowania rządów i reprezentacji Unii Europejskiej;
- badania, w jaki sposób deliberacja i uczestnictwo mogą pomóc zmniejszyć polaryzację, wzmocnić tożsamość europejską, sprzyjać włączeniu społecznemu oraz refleksyjności obywateli, a także zmniejszyć reprezentatywną przepaść między decydentami a obywatelami.
Mając na względzie te dwa cele, EuComMeet:
Utworzyło konsorcjum dziewięciu instytucji partnerskich skupiających wiodących ekspertów akademickich, organizacji z dużym doświadczeniem w praktykach deliberacyjnych i partycypacyjnych w Europie. Włączyło do zasobów metodologiczne doświadczenie innych podmiotów, szerokiego kręgu aktorów społecznych i interesariuszy.
Przyjęło proaktywną strategię badawczą w celu opracowania możliwych do wdrożenia rozwiązań naprawczych w stosunku do praktyk demokratycznych, w trzech etapach: (1) wnioskowania z doświadczeń; (2) wypełnienia luki w dotychczasowych praktykach, poprzez przejście od refleksji do projektowania przestrzeni partycypacyjnych; oraz (3) realizacji wydarzeń w oparciu o zaproponowane rozwiązania.
Rozwija obszar badań nad demokracją połączonych z kształtowaniem polityki, z zamiarem zaprojektowania nowatorskich przestrzeni partycypacyjnych, które w czasie trwania projektu zostaną udostępnione obywatelom, decydentom i interesariuszom.
Wspomniane przestrzenie partycypacyjne będą wynikiem M4D2
Wspomniane przestrzenie partycypacyjne będą wynikiem M4D2 – wieloetapowego, wielopoziomowego, wielomodalnego, wielojęzycznego i dynamiczno-deliberatywnego innowacyjnego podejścia, zaprojektowanego jako elastyczny, interaktywny, łatwy w użyciu i skalowalny model dla procesów deliberacyjnych, zintegrowany z innowacyjną technologią, w tym automatyczną moderacją i automatycznym tłumaczeniem na wiele języków, do wdrożenia w 5 krajach (Francja, Irlandia, Niemcy, Polska i Włochy).